Млечна пита со готови кори и ванила

Млечна пита со готови кори и ванила

Направете вкусна млечна пита со ванила.

Состојки:

  • 250 гр. готови кори за пита
  • 150 гр. маргарин
  • 7 јајца
  • 300 гр. шеќер
  • 1.2 л. млеко
  • 2 кеси ванила

Подготовка:

  1. Се става во четвртаст плех со маргарин, од корите, па се премачкува секоја со маргарин и се сечат на долги траки, па се печат на 200 степени додека поруменат.
  2. Се матат јајца со шеќер, па млеко и ванила.
  3. Се преливаат корите со смесата, па се оставаат еден час да стојат така.
  4. Потоа се печат на 180 степени додека поруменат.

Повеќе на Готви.мк:

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

Зелка на поинаков начин

Бујурди – топено сирење

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Брускети помодоре

 

 

singlepost_text