Крцка горе, аромата мами: Запечен рендан компир со сирење

Крцка горе, аромата мами: Запечен рендан компир со сирење

Направете вкусен ручек со компири.

Состојки:

 • 1,5 кг. компири
 • 125 гр. маргарин
 • 200 гр. кромид
 • 1-2 јајца
 • бибер и сол
 • 200 гр. сирење
 • кисело млеко за сервирање

Подготовка:

 1. Се мие и лупи компирот и се ренда ситно со сол.
 2. Се става ситно сечен кромид да се динста на масло во тава, па се додава и компирот.
 3. Се става бибер и се меша.
 4. Се трга од оган и се ставаат јајцата и сирењето кое треба да е ситнето или рендано.
 5. Се става смесата во плех и се ставаат горе парчиња маргарин.Се пече на 200 степени додека не порумени, а се сервира со кисело млеко.

 

Повеќе поврзани вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

singlepost_text