Совршен зимски вкус: Пралине од чоколадо и портокал

Совршен зимски вкус: Пралине од чоколадо и портокал

Спој од чоколадо и цитруси во десерт на кој нема да можете да му одолеете.

Состојки:

  • 150 гр темно чоколадо
  • 50 гр млечно чоколадо
  • 30 мл слатка павлака
  • 1 лажица путер
  • ликер од портокал
  • 1/2 портокал

Начин на подготовка:

  1. Чоколадото искршете го на парчиња, додајте путер, слатка павлака и гответе на слаб оган. Полека мешајте додека чоколадото не се растопи.

     

  2. Додајте изрендана кора од портокал и ликер од портокал. Добро измешајте и наполнете ги калапите за пралине. Оставете во фрижидер околу 2 часа да се изладат.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text