Кинески палачинки кои ќе ве освојат

Кинески палачинки кои ќе ве освојат

Можете да ги јадете со прилог или без прилог, по желба…

Состојки:

  • 600 гр брашно
  • 200 мл млака вода
  • 1 лажичка сув квасец
  • праз
  • босилек

Начин на подготовка:

  1. Замесете тесто и оставете го да отстои 15 минути. Поделете го на осум кори и секоја развлечете ја во што потенок круг. Секоја премачкајте ја со маслиново масло, посипете со сечкан праз и босилек, па свиткајте во палачинка. Палачинката исечете ја на два дела, па повторно развлечете ја во круг со сукало.

     

  2. Пржете на маслиново масло од двете страни. На крај посипете со малку крупна морска сол.

Добар апетит!

 

View this post on Instagram

 

“Da izvadim šunku, kačkavalj, krem sir i ostalo uz palačinke?” “Ne, Bane, ovo nije hleb, ovo je samostalno jelo, probaj nekad nešto bez priloga da jedeš!” Ipak, izvadi on gore nabrojano i obrsti sve. A lepo sam mogla sendvič da mu napravim. Ja sam ih jela bez priloga, i bile su mi sasvim dovoljne. • • • Sastojci: 6dl brašna 2dl mlake vode 1 kašičica soli 1 kašičica suvog kvasca Praziluk Bosiljak • • • Priprema: Zamesiti testo I ostaviti ga da odstoji 15ak min. Podeliti ga na osam jufkica I svaku razvući u što tanji krug. Svaki premazati maslinovim uljem, posuti seckanim prazilukom I bosiljkom, pa zaviti u palačinku. Palačinku iseći na dva dela, pa opet razvući u krug oklagijom. Pržiti na maslinovom ulju sa obe strane. Na kraju posuti sa malo krupne morske soli. • • • ##nismo_kod_kuce #palačinke #kineskepalačinke #večera #tortilje #testo #ukusno #njanjam #zdravahrana #instakuvanje#instakuhinja#recepti #kuvarica#hrana #pancakes #chinesepancake #nomnom #food#easycooking#homemade#tasty #food#foodporn#foodblog#fooddiary#recipes

A post shared by Nismo kod kuće 🏚 (@nismo_kod_kuce) on

Повеќе поврзани вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

singlepost_text