Солена пита полна шунка и павлака

Солена пита полна шунка и павлака

Направете вкусна солена пита.

Состојки:

 • 250 мл. млеко
 • 1 кесе квасец
 • 400 гр. брашно
 • 1 лажиче сол
 • 20 гр. маргарин 
 • 250 гр. шунка
 • 200 мл. павлака за готвење
 • 2 јајца
 • 200 гр. кашкавал

 

Подготовка:

 1. Се става во сад брашното со квасец и сол и се меша.
 2. Се додава млекото кое треба да е млако, маргарин и се замесува тест.
 3. Се остава да нарасне.
 4. Се премесува тестото се става во тепсија со масло.
 5. Се сече шунка и кратко се пржи на масло, па се распоредува по тестото, се соединуваат јајца со павлака и се ставаат врз шунката, па се ренда кашкавал.
 6. Се пече на 200 степени на загреана рерна 30 мин.

Повеќе поврзани вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

 

singlepost_text