Брзо и едноставно подгответе вкусен домашен леб

Брзо и едноставно подгответе вкусен домашен леб

Рецепт кој ќе ве натера да правите леб секој ден.

Состојки:

 • 700 гр брашно, тип 500
 • 550 мл вода
 • 1 кесичка сув квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • 2 лажички сол
 • малку палента за посипување

Начин на подготовка:

 1. Во 200 мл вода ставете шеќер и квасец. Почекајте да се подигне квасецот (околу 10 минути). ,

   

 2. Во поголем сад ставете брашно и сол. Додајте ја смесата со квасец и уште 350 мл вода. Добро измешајте, прекријте го садот со крпа и оставете 45 минути тестото да се подигне.

   

 3. Садот во кој ќе го печете лебот обложете го со хартија за печење и загрејте во рерна. Тестото ставете го во врел сад, од горе посипете со палента и печете 30 минути на 250 степени, со капак, а потоа тргнете го капакот и печете уште 15 минути.

Добар апетит!

 

View this post on Instagram

 

Recept koji me je motivisao da spremam hleb tri dana zaredom. Šta dodati, ime Vam sve kaže! __________________ @prokuvaj Cela Srbija je poludela za tvojim hlebom. Još ovakvih recepata, molim. __________________ • • • Sastojci: 700 grama brašna, tip 500 550 ml vode 1 kesica suvog kvasca (10grama) Kašičica šećera Dve kašičice soli Malo palente (za posipanje hleba) • • • Priprema: U 200 ml vode sipati šećer I kvasac. Sačekati da se kvasac digne (oko deset minuta). U veću posudu sipati brašno I so. Dodati smesu sa kvascem I jos 350 ml vode. Dobro promešati, prekriti krpom posudu I ostaviti 45 minuta da se testo digne. Posudu u kojoj pečete hleb obložite pek papirom I zagrejte u rerni. Testo sipati u vruću posudu, odozgo pospite palentom I pecite 30 min na 250c, sa poklopcem, a onda ga sklonite I pecite još 15 minuta. • • • ##nismo_kod_kuce #hleb #domacihleb #testo #ukusno #njanjam #zdravahrana #instakuvanje#instakuhinja#recepti #kuvarica#hrana #bread #homemadebread #homemade #nomnom #food#easycooking#homemade#tasty #food#foodporn#foodblog#fooddiary#recipes

A post shared by Nismo kod kuće 🏚 (@nismo_kod_kuce) on

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text