Не се размножуваат бактерии – Најважното нешто што треба да се знае за шеќерот

Не се размножуваат бактерии – Најважното нешто што треба да се знае за шеќерот

Шеќерот, без разлика дали кафеав или пак бел, трае вечно.
Ако се стврдне со време се рони така што се загрева и меша, како и медот.Не се размножуваат бактерии, па ако го чувате убаво затворен, нема опасност колку долго и да стоел.

 

Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Вкусна боранија со поховано пилешко

Здраво, вкусно, едноставно: Стар рецепт за боранија

Боранија со пилешко

Рижото со грашок и боранија

Ручек со боранија и компир – вкусни чинии на трпеза

Запечена боранија

Кремаста салата од боранија (Видео)

Сочна боранија во карамелизиран кромид со печурки

singlepost_text