Посна ајвар проја – во тепсија или како мафини

Посна ајвар проја – во тепсија или како мафини

Посна проја со ајвар, вкусна и мека…

Состојки:

 • 400 мл вода
 • 100 мл масло
 • 1 лажичка сол
 • 4 полни лажици ајвар
 • 300 гр пченкарно брашно
 • 150 гр бело брашно
 • 1 прашок за печиво

Начин на подготовка:

 1. Измешајте вода, масло, ајвар, сол, додајте брашно и прашок за печиво. Измешајте и ставете во калапи за проја, ако калапот е мателен обложете со масло и брашно или ставете хартиени корпички. Може и во тепсија, изладената проја исечкајте ја на коцки или парчиња.

   

 2. Печете на 200 степени околу 25-30 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text