Повкусна од таа со месо: Лазања со туна и рукола

Повкусна од таа со месо: Лазања со туна и рукола

Направете супер вкусна лазања со туна.

Состојки:

 • 8 кори за лазања
 • 2 тиквички
 • 500 гр. шери домати
 • 400 гр. туна
 • 4 лажички песто сос
 • 65 гр. рукола
 • 1 младо лукче
 • 1 лажица маслиново масло
 • малку сол и бибер

Подготовка:

 1. Се варат корите за лазања, во солена вода, се грее малсиново масло на тава, се пржи сечениот млад лук со тиквичките и се динстаат три минути.
 2. Се трга од оган и се ставаат во тава шери доматите, со туна и рукола, се меша.
 3. Се става малку од смесата во четири чинии за сервирање, горе по кора лазања, па останатата смеса горе и уште една кора.

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text