Пиперки полнети со зелка и морков

Пиперки полнети со зелка и морков

Направете супер деликатес, пиперки полнети со зелка.

Состојки:

 • 10 пиперки
 • 1 шолја ориз
 • 1 морков
 • 1 кромид
 • 2 шолји зелка
 • 1 лажиче црвен пипер
 • масло, бибер и сол

Подготовка:

 1. Се сече кромидот ситно и се лупи и ренда морковот ситно, па и селката се сече ситно.
 2. Се ставаат во тава со масло и се пржат да омекнат, па се додаваат зачини и ориз пред да биде готово.
 3. Се става и топла вода колку што е неопходно за оризот да набабри.
 4. Се чека водата да испари и тогаш смесата е готова.
 5. Се мијат и чистат пиперките и се полнат со смесата.
 6. Се редат на плех за печење и се става вода на дното, па се печат на 200 степени додека не поруменат.

singlepost_text