Вкусот на детството со една измена: Пуслици со кикиритки

Вкусот на детството со една измена: Пуслици со кикиритки

Направете вкусни пуслици со кикиритки.

Состојки:

  • 3 белки
  • ¼ лажички прашок за пециво
  • 1 шолја шеќер
  • 1 лажица брашно
  • 2 шолји мелени кикиритки

Подготовка:

  1. Се матат белките со прашок за пециво со миксер.
  2. Се додава постепено шеќер матејќи на најголема брзина, па брашно и кикиритки.
  3. Се зема од смесата со лажица и се редат топчиња на плех за печење со хартија, па се печат 5-7 минути на 200 степени.
  4. Горе може да ставите овошје за декорација.

На здравје!

Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Вкусна боранија со поховано пилешко

Здраво, вкусно, едноставно: Стар рецепт за боранија

Боранија со пилешко

Рижото со грашок и боранија

Ручек со боранија и компир – вкусни чинии на трпеза

Запечена боранија

Кремаста салата од боранија (Видео)

Сочна боранија во карамелизиран кромид со печурки