Ароматичен намаз од печурки

Ароматичен намаз од печурки

Лесен и вкусен намаз од печурки шампињони.

Состојки:

 • 500 гр шампињони
 • 50 мл бело вино
 • малку маслиново масло
 • 1/2 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • бибер
 • сол
 • малку мајчина душица
 • малку сечкан магдонос
 • 1 полна лажица путер
 • 2 лажици сок од лимон

Начин на подготовка:

 1. На маслиново масло издинстајте кромид, па додајте шампињони исечкани на листови, а потоа и лук. Посолете, побиберете, додајте бело вино и динстајте додека шампињоните не омекнат и течноста не испари.

   

 2. Потоа иситнете ги во блендер или измиксајте ги со миксер, заедно со путер, мајчина душица, сечкан магдонос и сок од лимон.

   

 3. Изладете и послужете го овој вкусен намез со парчиња тост леб.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text