Брзи и вкусни уштипци

Брзи и вкусни уштипци

Едноставен рецепт за вкусни уштипци.

Состојки:

 • 500 гр брашно
 • 40 гр свеж квасец
 • 1 лажичка сол
 • 1 јајце
 • 4 дл млака вода

Начин на подготовка:

 1. Брашното измешајте го со лажичка сол, додајте квасец и со доливање вода змесете тесто помеко отколку за леб.

   

 2. Покријте го тестото и оставете го на топло да надојде. После десетина минути уште еднаш замесете го тестото и оставете да отстои додека не излезе до врвот на садот.

  Загрејте масло во длабоко тенџере во кое може да стои само еден уштипец.

   

 3. Кога ќе се загрее, намалете ја температурата и почнете со пржење.

   

 4. Пржете уштипци по 3-4 минути од секоја страна. Извадете ги на хартиена салфета.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text