Пита со кисела зелка – Царица на зимската трпеза

Пита со кисела зелка – Царица на зимската трпеза

Вкусна пита со кисела зелка која ќе ја спремите за кратко.

Состојки:

 • ½ главици кисела зелка

 • 2-3 чешни лук

 • 1 јајце

 • 200 мл. млеко

 • малку брашно

 • ½ кг. кори за пита

 • бибер и црвен пипер

 • масло

Подготовка:

 1. Се сече ситно зелката и се пржи на масло, се додава црвен пипер, бибер и ситнет лук.

 2. Се мати јајцето и се додава во млекото со малку брашно, сол, масло и се прави смеса како за палачинки.

 3. Се шири една кора и се става масло, се прска со малку млеко, па се става зелка.

 4. Се витка кората.

 5. Се премачкува и горе со смесата со млеко и се става малку масло.

 6. Се редат корите во плех и се печат 30 минути на 200 степени.

singlepost_text