Посна салата со сенф и компири – Деликатес на посната трпеза

Посна салата со сенф и компири – Деликатес на посната трпеза

Направете посна сенф салата.

Состојки:

 • 3 моркови
 • 4 компири
 • 10 кисели краставички
 • 1 лажица сенф
 • 2 лажици масло
 • 1 лажица оцет
 • 1 прстофат шеќер, сол и бибер

Подготовка:

 1. Се варат морковите и компирите излупени, се цедат и сечат ситно.
 2. Се сечат и киселите краставички итно.
 3. Се меша за прелив сенф со масло, оцет и шеќер.
 4. Се става врз зеленчукот и се меша.
 5. Се лади и служи.

singlepost_text