Златиборски специјалитет: Вкусна комплет лепиња

Златиборски специјалитет: Вкусна комплет лепиња

Фантастичен вкус…

Состојки:

  • 1 лепиња
  • 1 јајце
  • 1 лажица златиборски кајмак
  • 5 лажици претоп (сафт од јагнешко и прасечко печење)

Начин на подготовка:

  1. Отсеечте ја горната третина од лепињата. Долниот дел премачкајте го со кајмак. Разматете јајце и прелијте го преку кајмакот. Притиснете го малку во лепињата. Ставете во загреана печка и печете 10 минути. Кога ќе ја извадите лепињата, прелијте со загреан претоп.

Добар апетит!

Повеќе поврзани вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

singlepost_text