Традиционален прелив за мусака – Станува три пати повкусна

Традиционален прелив за мусака – Станува три пати повкусна

Преливот за мусака е еден од најважните при подготовката на мусака, кој го дава вкусот и аромата.

Ова е традиционален прелив.

Состојки:

  • 1 шолја кисело млеко
  • 1 јајце
  • 2 лажици брашно
  • 1 прстофат сол

Подготовка:

  1. Се мати јајцето добро и се става кисело млеко, се става брашно и сол и се меша.
  2. Се меша брзо да нема грутки.
  3. Се става врз мусаката и се допекува 10 минути да порумени.

singlepost_text