Десерт во чаша – меден мус

Десерт во чаша – меден мус

Доколку сакате вашиот десерт да изгледа и да мириса убаво, тогаш ова е вистинскиот рецепт за вас.

Состојки:

 • 200 гр црно чоколадо
 • 70 гр путер исечкан на парчиња
 • 350 мл слтка павлака
 • 2 јајца
 • 2 лажици мед
 • 1 лажица амарето

Начин на подготовка:

 1. Во чинија на пареа растопете чоколадо и путер, па тргнете од шпорет. Во друг сад разматете слатка павлака да згусне, но не премногу (малку одвојте за декорација).

   

 2. Посебно разматете јајца и мед додека не добиете пенаста маса. Додајте амарето, растопено чоколадо со путер, разматена павлака и лесно измешајте.

   

 3. Чоколадниот мус ставете го во чаши или чинии и оставете да се излади најмалку еден час.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text