Уштипци од компир: Многу од една смеса, ќе ги снема веднаш од маса

Уштипци од компир: Многу од една смеса, ќе ги снема веднаш од маса

Направете вкусни уштипци од компир.
Се топат во уста.

Состојки:

 • 500 гр. компир
 • 1 јајце
 • малку сол и бибер
 • малку вегета
 • 400 гр. брашно
 • 1 лажиче прашок за пециво
 • масло

Подготовка:

 1. Се лупи компирот и се сече на коцки, па се вари во солена вода, потоа се цеди и лади.
 2. Се меша со јајце и зачини, прашок за пециво и брашно.
 3. Се меси тесто со рака и се развлекува, па се вадат кругови и се пржат на врело масло.
 4. Се ставаат на салфета да впие маснотија.

Добар апетит!

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

singlepost_text