Универзално тесто – Рецепт за кифли, мекици, погачи, пити

Универзално тесто – Рецепт за кифли, мекици, погачи, пити

Направете универзално тесто со две јајца.

Состојки:

 • 2 јајца
 • 1 лажиче шеќер
 • 1 лажиче сол
 • 500 мл. млеко
 • 3 лажици кисело млеко
 • 3 лжици масло
 • 1 кесе прашок за пециво
 • 20 гр. квасец
 • 1 кг. брашно

 

Подготовка:

 1. Растворете го квасецот со шеќер и 200 милилитри млако млеко и оставете на топло да се активира.
 2. Ставете брашно во голем сад и додајте прашок за пециво и сол.
 3. Ставете го и квасецот во средина, ставете претходно изматени јајца и кисело млеко.
 4. Се меси меко тесто.
 5. Се премачкува сад со малку масло, па се става топката од тесто, се става проѕирна фолија и горе крпа и се остава тестото двојно да нарасне.

singlepost_text