Мексикански интегрален ориз

Мексикански интегрален ориз

Рецепт за вкусен мексикански интегрален ориз.

Состојки:

 • 2 зрели домати
 • 1 мала главица црвен кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1/4 шолја маслиново масло
 • 2 шолји басмати интегрален ориз
 • 1-2 феферони
 • 1 лажица доматна паста
 • 1 лажичка хималајска сол
 • 1/2 шолја сечкан магдонос
 • пипер
 • лимон исечкан на парчиња

Начин на подготовка:

 1. Потопете го оризот најмалку 16 часа да омекне. Во блендер ставете домати, кромид и лук и мелете додека не добиете глатка маса. Префрлете во некој сад.

   

 2. Во оризот додајте и феферони, додајте мелена мешавина од домати и кромид, доматна паста и сол.

   

 3. Измешајте добро. Додајте магдонос и послужете со парчиња лимон од страна.

Добар апетит!

Повеќе поврзани вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

singlepost_text