Необични кекси со тиква

Необични кекси со тиква

Необични, а неодоливи кекси со тиква…

Состојки:

 • 1 шолја блендирана тиква
 • 1 шолја кафеав шеќер
 • 1/2 мала шолја масло
 • 1 поголемо јајце
 • 1 лажица екстракт од ванила
 • 1 лажичка цимет
 • 3 лажички прашок за печиво
 • 1/2 лажичка сол
 • 2 шолји ситно сечкано црно чоколадо

Начин на подготовка:

 1. Во длабок сад измешајте тиква, шеќер, масло, јајце и ванила. Мешајте додека смесата не стане глатка. Потоа додајте цимет, прашок за печиво, брашно и чоколадо и мешајте додека не се соедини.

   

 2. Тестото оставете го да одмори 10 часа во фрижидер.

   

 3. Направете топчиња од три лажици тесто и наредете ги на тепсија така што ќе бидат најмалку шест. Печете ги на 180 степени од 12 до 15 минути.

Уживајте!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text