Кокос бомбици со лешници

Кокос бомбици со лешници

Вкусни кокос бомбици со бадеми:

Состојки:

 • 10 гр. кокосово млеко
 • 350 гр. бело чоколадо
 • 30 гр. мед
 • 20 гр. маргарин
 • 50 гр. кокос
 • неколку лешници
 • 3 лажици масло
 • 100 гр. бело чоколадо

Подготовка:

 1. Кокосовото млеко со медот се вари, па се прелива врз белото чоколадо и маргарин. Се добро се измеша и се става и кокосот.
 2. Нека се олади и стегне смесата.
 3. Нека стои смесата навечер во ладилник, па утрото направете топчиња.
 4. Во секое ставете лешник, па ставете ги повторно во фрижидер.
 5. Во шерпа се растопуваат на оган маслото и белото чоколадо, па се ставаат топчињата во преливот со вилушка.
 6. Горе ставете си кокос.

 

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

 

 

singlepost_text