Топло чоколадо со коњак и чоколадни трошки

Топло чоколадо со коњак и чоколадни трошки

Направете вкусна топла чоколада со коњак.

Состојки:

  • 400 мл. млеко
  • 200 гр. темно чоколадо
  • 10 гр. чоколадни трошки
  • 4 лажички шеќер
  • 4 лажици коњак

Подготовка:

  1. Се крши чоколадото на парчиња, а млекото се загрева и кога ќе проврие се става чоколадото и се меша да се стопи.
  2. Се трга и се додава шеќер и коњак.
  3. Се меша и се става во шолји со чоколадни трошки горе.

singlepost_text