Есенско смути со тиква и чиа

Есенско смути со тиква и чиа

Направете вкусно смути со тиква и чиа.

Состојки:

 • 250 гр. исчистена тиква.
 • 1 портокал
 • 1 јаболко
 • 2 лажички мед
 • 1 лажичка чиа
 • цимет по избор

Подготовка:

 1. Се сече тиквата се чисти и се остава да се вари.
 2. Чиа семките се прелеваат со вода да набабрат.
 3. Се цеди сок од јаболките и портокалот и се вади тиквата од вода, а водата се чува.
 4. Се пасира тиквата со соковите и мед, како и цимет по желба.
 5. Се става малку од водата во која се варела тиквата.
 6. Се додаваат и чиа семките.

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

 

 

singlepost_text