Рецепт за високопротеински леб

Рецепт за високопротеински леб

Вкусен протеински леб кој ќе ве засити.

Состојки:

 • 100 гр бадеми
 • 100 гр ленено семе
 • 125 гр овесни снегулки
 • прстофат сол
 • 1/2 кесичка прашок за печиво
 • 8 белки
 • 300 гр посно сирење
 • 2 лажици сусам
 • 2 лажици сончоглед

Начин на подготовка:

 1. Во сад измешајте мелени бадеми, иситнето ленено семе, иситнети овесни снегулки, сусам, сол и прашок за печиво. Изработете снег од белки, потоа со сирењето рачно измешајте во смесата. 
 2. Калапот за леб обложете го со хартија за печење, потоа излејте ја смесата. 
 3. Лебот печете го 50-60 минути на 180 степени. После печењето извадете го од калап, изладете и потоа исечкајте.

Добар апетит!

Повеќе поврзани вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

singlepost_text