Пица панцероти со богат фил

Пица панцероти со богат фил

Направете ги највкусните панцероти.

Состојки:

 • 500 гр. брашно 
 • 200 мл. јогурт 
 • 1 јајце
 • 1 квасец 
 • 1 лажиче сол 
 • 50 мл. масло
 • шунка, кашкавал, кечап и оригано за фил

Подготовка:

 1. Се става брашно во длабок сад и се става квасецот со сол, се додава јајце и масло и се додава јогуртот со мешање. 
 2. Се меси тесто кое не треба да лепи, па се става уште малку брашно ако е ретко. 
 3. Се остава да стои додека ги средите намирниците за фил. 
 4. Се сечат шунката и кашкавалот, или се рендаат. 
 5. Тестото се премесува и се дели на еднакви топчиња, а секое се развлекува, се става кечап, оригано, шунка и кашкавал, а можете и да додадете намирници по желба, па се поклопува панцеротата. 
 6. Убаво се затвараат и се пржат на врело масло.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Специјалитет: Похoван и печен пилешки стек

 

 

 

singlepost_text