Грчка крем пита

Грчка крем пита

Ви нудиме супер рецепт за грчки деликатес, убава пита со крем.

Состојки:

 • 1 кори за пита

   

 • 150 гр. растопен маргарин

   

   

 • 1 л. млеко

   

 • 200 гр. гриз

   

 • 200 гр. шеќер

   

 • 2 кеси ванила

   

 • 1 прстофат сол

   

 • 2 лажици маргарин

   

 • цимет и шеќер во прав за горе

 

Подготовка:

 1. Се става млекото со 200 грама шеќер на оган и се угрева на умерен оган, со мешање од време на време.

   

 2. Се додава потоа сол со две ванилин шеќер и гриз кога ќе зоврие.

   

 3. Се меша да се згусне.

   

 4. Се трга се додава маргарин и се меша да се стопи целосно.

   

 5. Се лади.

   

 6. Се премачкува плех со маргарин и се ставаат 9 кори, се става растопен маргарин, на секоја, па фил и се распоредува. Не се плашете ако се поголеми корите и излегуваат од правоаголниот плех. Завиткајте ги навнатре.

   

 7. Се ставаат горе останатите кори премачкани со маргарин.

   

 8. Се пече на 200 степени 30 минути.

   

 9. Се лади и се става горе цимет и шеќер во прав.
 10. Се декорира по вкус.

 

singlepost_text