Деликатес за есента: Вкусни уштипци од тиква

Деликатес за есента: Вкусни уштипци од тиква

Направете вкусни уштипци од тиква.

Состојки:

 • 300 гр. тиква
 • 1 дл. јогурт
 • 3 лажици шеќер
 • ½ лажички цимет
 • ½ кеси прашок за пециво
 • малку сол
 • 9 лажици брашно
 • масло
 • џем од кајсии

Подготовка:

 1. Се ренда тиквата и се мати со јогуртот со миксер како пире.
 2. Се ставаат шеќер и цимет, малку сол, се додава брашно и прашок за пециво.
 3. Се загрева масло на длабока тава и се става со лажица од тестото.
 4. Се вадат уштипците кога ќе добијат златна боја.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Специјалитет: Похoван и печен пилешки стек

 

singlepost_text