Брза крем торта со бисквити

Брза крем торта со бисквити

Направете брза и вкусна торта.

Состојки:

 • 8 јајца
 • 200 гр. шеќер
 • 200 гр. чоколадо
 • 250 гр.путер
 • 75 гр. маргарин
 • 200 гр. шеќер во прав
 • 150 гр. сечени ореви
 • 150 гр. суво грозје

Додадете:

 • 30 бисквити
 • 100 мл. млеко за бисквитите
 • 150 гр. шлаг
 • 100 гр. чоколаден крем шлаг
 • 500 мл. млеко

Подготовка:

 1. Јајцата се матат добро со шеќер, се ставаат во шерпа и се варат на пареа дваесетина минути со мешање.
 2. Се додава чоколадото пред крај да се истопи.
 3. Се матат маргаринот и путерот со шеќер во прав и се ставаат во оладениот чоколаден крем.
 4. Се мешаат и сечените ореви и суво грозје.
 5. Се стават на тацни бисквити натопени во млеко, па фил, па се стега во ладилник.
 6. Се мати шлаг со 300 мл. млеко и се става преку филот.
 7. Се мати и чоколадниот крем со 200 мл. млеко и се украсува тортата.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Специјалитет: Похoван и печен пилешки стек