Погачици со чварки

Погачици со чварки

Вкусни погачици со чварки – се топат во уста!

Состојки:

 • 1 кг брашно
 • 250 гр маст
 • 60 гр квасец
 • 1 дл масло
 • 500 мл млеко
 • 300 гр чварки
 • 4 јајца

Начин на подготовка:

 1. Чварките исечкајте ги и измешајте ги со свинска маст, а од останатите состојки направете тесто и соединете го со чварки. Масата оставете ја во фрижидер да отстои најмалку 2 часа.

   

 2. Со сукало развлечете го тестото, па со калап извлекувајте кругови. Редете ги во плех и печете на температура од 190 степени 20 минути.

Добар апетит!

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

singlepost_text