Сите ги препознаваат по витаминот Ц – Кои други витамини ги имаат портокалите

Сите ги препознаваат по витаминот Ц – Кои други витамини ги имаат портокалите

Сите знаеме дека портокалите се богати со витамин Ц, но имаат и други корисни намени.

Имаат витамин А, витамини Б1 и Б9 и фолна киселина.

Имаат калциум и влакна во себе.

1 портокал има 80 калории.

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки