Кремаста палента: Евтин и здрав доручек кој ќе го обожавате!

Кремаста палента: Евтин и здрав доручек кој ќе го обожавате!

Некогаш скромна храна, денес вистински здрав специјалитет кај многу семејства.

Состојки:

 • 4 шолји вода
 • 1 лажичка сол
 • 1 шолја палента
 • 3 лажици путер
 • 1/2 шолја свежо изрендан пармезан

Начин на подготовка:

 1. Во сад за готвење со средна големина ставете вода, додајте сол и оставете водата да зоврие. Лесно ставете палента, но во исто време постојано мешајте ја смесата за да не останат грутки.

   

 2. Намалете ја температурата и оставете водата полека да испари, но и понатаму мешајте ја смесата додека палентата не згусне.

   

 3. Кога ќе се зготви тргнете од шпорет и додајте во неа путер за да биде уште покремаста и повкусна. Ако сакате, можете да додадете и пармезан.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Специјалитет: Похoван и печен пилешки стек

singlepost_text