Домашен песто сос од босилек и ореви

Домашен песто сос од босилек и ореви

Збогатете ги своите оброци со вкусен песто сос од босилек и ореви кој едноставно се прави.

Состојки:

  • 6 чешниња лук
  • 1/2 шолја ореви
  • 4 шолји свежи листови босилек
  • 2 шолји свеж магдонос
  • 1 шолја маслиново масло
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Тостирајте ги чешнињата лук во лушпа, на тава околу 5 минути. Потоа оставете да се изладат па излупете ги. На истата тава лесно тостирајте и ореви само да пуштат повеќе арома.

    Потоа сите состојки ставете ги во блендер, вклучете и оставете да работи додека сите состојки не се претворат во песто сос.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Специјалитет: Похoван и печен пилешки стек

singlepost_text