Кокос колачиња спремни за миг

Кокос колачиња спремни за миг

Топчиња со кокос кои се топат во уста!

Состојки:

 • 470 гр млеко во прав
 • 300 гр шеќер
 • 250 гр путер
 • 250 мл вода
 • 200 гр кокосово брашно
 • лешник (по потреба)
 • кокосово брашно за посипување

Начин на подготовка:

 1. Карамелизирајте шеќер и вода, додајте путер и 200 гр кокосово брашно. Измешајте со лажица и оставете да се излади.

   

 2. Во млаката смеса додајте млеко во прав, добро измешајте и оставете да се излади.

   

 3. Правете топчиња, во кои ќе ставате по еден печен и излупен лешник и истите извалкајте ги во кокосово брашно.

Уживајте!

Поврзани вести на Готви.мк

Брзи роденденски сендвичи

ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал

Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот

Похован кашкавал

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

singlepost_text