Грчки гриз колач со чоколадо

Грчки гриз колач со чоколадо

Направете вкусен грчки гриз десерт. 

Состојки:

 • 50 гр. маргарин 
 • 50 мл. масло 
 • 200 гр. гриз 

   

 • 400 мл. вода 
 • 300 гр. шеќер 
 • 1 ванилин шеќер 
 • 10 гр. цимет 
 • 100 гр. чоколадо 
 • 30 гр. маргарин 
 • 50 мл. млеко

 

Подготовка:

 1. Се прави сирупот така што се соединуваат водата со шеќер и ванилин шеќер, па цимет, се оставаат да зовријат и се варат пет минути. 
 2. Се става во тава на оган растопен маргарин со масло, па гриз и се меша додека се благо не порумени. 
 3. Ставетего и сирупот со мешање и варете уште три минути. 
 4. Се става смесата во садови и се лади. 
 5. Се топи чоколадо со маргарин и млеко, се става од горе како глазура во садовите. 
 6. Се превртува десертот при служење, чоколадото да е доле.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Специјалитет: Похoван и печен пилешки стек

singlepost_text