Колач со џем од кајсии со мерки во шолји

Колач со џем од кајсии со мерки во шолји

Направете колач со џем од кајсии.

Состојки:

 • 1 шолја млеко
 • 1 шолја шеќер
 • 1 шолја вода
 • 2 шолји брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 2 лажици какао во прав
 • 4 лажици џем од кајсии
 • џем од кајсии за премачкување
 • 100 гр. чоколадо за готвење
 • 2 лажици масло

Подготовка:

 1. Се матат за кора со миксер шеќер со млеко и џем, па вода, се гаси миксерот и се меша и брашното со прашок за шпециво и како и се соединува се со жица.
 2. Се премачкува плех со масло и се става смесата.
 3. Се пече на 180 степени на загреана рерна 30 минути.
 4. Се вади готовиот колач и додека е врел се премачкува со џем.
 5. Се лади, а во меѓувреме истопете на оган чокодо со масло, па откако е оладен колачот, исечете го на коцки и ставете глазура.
 6. Напомена: Мерките се во шолја од 200 мл.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Специјалитет: Похoван и печен пилешки стек

singlepost_text