Банички со сирење од кои ќе замириса маалото

Банички со сирење од кои ќе замириса маалото

Направете вкусни банички со сирење во вашата кујна. 

Состојки:

 • 1 кг. брашно
 • 2 дл. јогурт
 • 2 дл. масло
 • 1 дл. млака вода
 • 1 јајце
 • 1 лажиче сол
 • 1 лажиче шеќер
 • 30 гр. квасец
 • 500 гр. сирење
 • 2 јајца за фил

 

Подготовка:

 1. Се става квасецот во млака вода и се додаваат состојките за тесто.
 2. Се меси тесто и се остава покриено половина час.
 3. Се дели на шест дела и се прави топка од секој дел, се оставаат сите топки 10 минути.
 4. Се ситни сирењето и се меша со две јајца за фил.
 5. Се зема по една топка и се развлекува кора, се пресекува на пола, се прска со малку масло и се става фил, па се витка баничка.
 6. Се оставаат на хартија за печење на плех и се оставаат 10 минути, па се печат на 200 степени додека не поруменат половина час.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

singlepost_text