Деликатес: Њоки со сос

Деликатес: Њоки со сос

Направете вкусни њоки со сос.

Состојки:

  • 500 гр. њоки
  • 250 мл. павлака
  • 180 гр. димена шунка
  • 3 лажици сирење
  • зачини, бибер, сол и рузмарин

Подготовка:

  1. Се сече шунката на траки и се пржи на тава без маснотија, па се додава павлака со зачини.
  2. Се остава во сад да врие 2-3 л. вода со сол и се ставаат њоките.
  3. Се тргаат кога ќе испливаат на површина по 3-4 мин.
  4. Се става и сирење во сосот, се меша и трга и се става врз љоките, а горе се става малку рузмарин.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Специјалитет: Похoван и печен пилешки стек

 

singlepost_text