Колач од портокал: Мек и совршен десерт готов за миг

Колач од портокал: Мек и совршен десерт готов за миг

Потребни ви се десетина минути за подготовка и неколку едноставни намирници.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 1,5 шолја шеќер
 • 1/2 шолја масло
 • 2 шолји брашно
 • 4 лажички прашок за печиво
 • 1/2 лажичка сол
 • 1/2 шолја свеж сок од портокал
 • кора од 1 или 2 портокали
 • 1 лажичка ванилин шеќер

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја реерната на 180 степени и со миксер разматете јајца и шеќер.

   

 2. Измешајте брашно, прашок за печиво, сол и ванилин шеќер. Спојте ги двете смеси и потоа додајте свежо исцеден сок од портокал. Мешајте додека смесата не стане глатка и на крај додајте кора од портокал. Печете околу 40 минути.

Уживајте!

Повеќе поврзани вести на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

 

singlepost_text