Правила кога печете со вентилатор во рерната – Една грешка ги загорува јадењата

Правила кога печете со вентилатор во рерната – Една грешка ги загорува јадењата

Ако готвите со вентилатор во рерната во кујната, тогаш треба да го знаете ова.

Топлиот воздух циркулира и побрзо се спремаат јадењата, побрзо заруменуваат, месото за пократко време станува сочно и меко.

Сепак, кога готвите со вентилатор во рерна внимавајте на ова:

Колачите се печат на тивок оган и добро е да не се користи вентилатор.

Кога се пече јадење на висока температура и подолго е неопходен вентилаторот.

Тој додава дополнителни 20 степени.

Ако треба да печете на 200 степени со вентилатор, тогаш поставете ја рерната на 180.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Специјалитет: Похoван и печен пилешки стек

singlepost_text