Оригинален рецепт за мимоза салата

Оригинален рецепт за мимоза салата

Оригинален рецепт за вкусна мимоза салата…

Состојки:

 • 200 гр шунка Пекабеско
 • 200 гр кашкавал
 • 100 гр морков
 • 200 гр мајонез
 • 300 гр кисела павлака Пекабела
 • 3 црвени компири
 • 2 јајца
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Згответе компири и моркови и посебно сварете јајца. На дно на чинија крупно изрендајте компири,посолете и премачкајте со тенок слој мајонез и кисела павлака.

   

 2. Преку изрендајте морков, нанесете втор слој мајонез и павлака, потоа исечкајте шунка, па повторно мајонез и павалака. Во следниот ред исечкајте јајца и повторете ја постапката со мајонез и павлака. Потоа ситно исечкајте кашкавал,а преку ставете сечкана жолчка. Салатата можете да ја декорирате со цвет од варен морков, со малку магдонос или маслинки.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text