Колачиња полни мармалад – Се ронат во уста

Колачиња полни мармалад – Се ронат во уста

Направете вкусни колачиња со мармалад.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 2 шолји шеќер
 • 6 шолји брашно
 • 1 лажиче сода
 • ½ шолји масло
 • 1 шолја кисело млеко
 • 1 тегла мармалад

Подготовка:

 1. Се кршат јајцата во сад, се става шеќер и се мати со миксер, па се става масло, кисело млеко и се меша со лажица, па се додава и брашно.
 2. Се става тестото во ладилник 12 часа.
 3. Се вади потоа се прават мали топчиња и се печат на 180 степени додека не поруменат.
 4. Се длабат потоа со нож и се полнат со мармалад.
 5. Декорирајте со шеќер во прав.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

Десерт готов за 20 минути

 

 

singlepost_text