Од рерната ќе мириса цело соседство: Ролни со сусам полни сирење

Од рерната ќе мириса цело соседство: Ролни со сусам полни сирење

Направете вкусни ролни со сусам и сирење.

Состојки:

 • 1 пакување лиснато тесто
 • 350 гр. сирење
 • 50 гр. сусам
 • 2 јајца
 • 100 гр. маргарин

Подготовка:

 1. Се развлекува лиснатото тесто во кора.
 2. Се меша ронето сирење, со растопен маргарин и едно јајце.
 3. Се сече на правоаголници кората, широки 10, долги 16 сантиметри.
 4. Се става на средина од филот, се витка ролна.
 5. Се премачкува со јајце и сусам.
 6. Се пече 30 минути на 180 степени.

 

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

singlepost_text