Чоколадни мафини со чоколадо и суво грозје

Чоколадни мафини со чоколадо и суво грозје

Кога ви се јаде нешто слатко, а немате многу време, ова е идеален десерт.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 100 гр шеќер
 • 200 мл јогурт
 • 100 гр путер
 • 50 гр какао
 • 250 гр брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 1 ванилин шеќер
 • 50 гр чоколадни трошки
 • 100 гр суво грозје

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца па додајте ги сите наведени состојки, убаво изедначете. Разлејте во калапи за мафини во кои претходно сте ставиле хартиени корпички. Печете на 200 степени 40 минути. Посипете со шеќер во прав.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

Специјалитет: Похoван и печен пилешки стек

singlepost_text