Јаболките нема да жолтеат – Дури и исечетото ќе стои долго со еден трик

Јаболките нема да жолтеат – Дури и исечетото ќе стои долго со еден трик

Сите знаеме колку брзо пожолтува јаболкото откако ќе го пресечеме или гризнеме, ако не се изеде веднаш, но има еден мал трик.

Стегнете го јаболкото со ластиче откако ќе го ставите во проѕирна фолија.

Нема да пожолти воопшто.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

singlepost_text