Пита од тиква – слатка и сочна

Пита од тиква – слатка и сочна

Направете го омилениот есенски десерт, кој сигурно го обожавате!

Состојки:

  • 500 гр готови кори
  • 500 гр рендана бела тиква
  • 500 гр шеќер
  • 3 кесички ванилин шеќер
  • 200 мл масло

Начин на подготовка:

  1. На загреано масло додајте рендана тиква и пржете додека не омекне. Додајте шеќер и ванилин шеќер, па измешајте шеќерот да се растопи неколку минути. 
  2. Поделете ги корите (по 6 за 3 ролати). Првата кора премачкајте ја со 3 лажици фил. Преку ставете ја втората кора и повторувајте ја постапката додека не ги потрошите сите 6 кори за ролат. 
  3. Направете уште 2 такви ролата. Редете ги во плех на хартија за печење и печете на 200 степени околу 40 минути.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text