Многу зачини, лимон и мед – Природен лек за кашлица кој помага во есен и зима

Многу зачини, лимон и мед – Природен лек за кашлица кој помага во есен и зима

Направете супер народен рецепт за кашлица.

Состојки:

  • 2 л. вода
  • 1 лажица коријандер
  • 1 лажица босилек
  • 4 листа ловор
  • 1 лажичка куркума
  • лимон и мед

Подготовка:

  1. Се става вода во шерпа и се остава да заврие, па се става внатре коријандер со босилек и ловоров лист и на намален оган се остава 15 минути да крчка.
  2. Се става на крај куркума и се меша и се лади.
  3. Се цеди и се додава лимон и мед по желба.
  4. Се пие три пати на ден по една шолја и помага при кашлица и болка во грло.

 

 

singlepost_text