Деликатес со компир и пармезан

Деликатес со компир и пармезан

Направете компир тава – деликатес.

Состојки:

  • 1 кг компир
  • 60 гр путер
  • 3 лажици рендан пармезан
  • магдонос
  • вегета

Подготовка:

  1. Компирот се лупи, се сече како за мусака на тркалца, се засекува со нож, па се редат компирите едно до друго исправени.
  2. Се загрева рерната на 220 степени, па се мача тепсија со путер, и се става компирот, заедно со зачини по желба и со магдонос.
  3. Се пече вообичаено 40-45 минути.
  4. Пред да биде готов се вади и се додава пармезанот. Се пече уште 10-ина минути.

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

 

 

singlepost_text