Похован деликатес: Повкусен од зденки и тиквички

Похован деликатес: Повкусен од зденки и тиквички

Направете супер вкусни поховани ролни од кашкавал и шунка.

Состојки:

 • 300 гр. шунка
 • 300 гр. кашкавал
 • 3 лажицикорнфлекс
 • 1 пакување презла
 • 2 лажици брашно
 • 2 јајца
 • 1 лажиче вегета
 • бибер, сол
 • 1 шолја масло

Подготовка:

 1. Се сече кашкавалот на стапчиња, а шунката на триаголници или квадрати.
 2. Се замотува секое парче кашкавал во шунка, се матат во сад јајцата, а во друг се мешаат брашно со вегета и вода, со густина како тесто за палачинки.
 3. Се става секоја ролна во кашата, па презла, па корнфлекс и потоа во јајца и пак во презла.
 4. Се пржи на загреано масло.

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

 

 

singlepost_text